0.-3. klasse

Udeundervisning særligt tilpasset grundskolens yngste klasser. Forløbsvarighed er 1½-2½ timer eller efter aftale.

Vi har især fokus på natur, bevægelse og friluftsliv men har også erfaring med at inkludere fag som dansk og matematik i naturen. Begreber benyttes naturligt og forklares undervejs.

Forløbene tilpasses gerne, så de på den bedst mulige måde supplerer undervisningen hjemme på skolerne. Kontakt os gerne, hvis I har temauger eller andre specielle ønsker.

Krible Krable – smådyrene omkring os

Det vrimler med liv omkring os. Det vi lige kan se, som kravler, flyver eller sidder fremme og alt det, der gemmer sig. Det skal vi finde og undersøge nærmere.

Til start taler vi om, hvor man skal lede for at finde de forskellige krible krable-dyr, og hvordan man kan sikre sig, at man har fundet alt det, man gerne vil.

Med udstyr tager vi på opdagelse i skoven, på engen eller anden nær natur på jagt efter smådyr. Eleverne samler ind i grupper og lærer at håndtere de forskellige dyr.

Sammen kigger vi nærmere på det alt det, der er fundet, ser på detaljer i lupper og leder efter særlige kendetegn og tæller ben m.m.

Ved hjælp af observationer og bestemmelsesduge deler vi i fællesskab dyrene ind i grupper, og taler om deres måder at leve på, og hvad de har behov for. Eleverne laver terrarier, der afspejler forskellige måder at leve på.

Undervejs sikrer små lege eller en særlig aktivitet fokus, nysgerrighed og begejstring for den mangfoldighed af liv.

Praktisk info

Målgruppe: 0.-3. klasse
Årstid: Medio april – medio oktober
Fag: Natur & teknologi og Dansk
Pris: Gratis UdoglærSyddjurs-tilbud til skoler i Syddjurs Kommune.

Grupper fra andre kommuner: Kontakt os for pris.

Lær med sanserne

Vi sætter alle sanser i spil og oplever verden udfolder sig på det utroligste. I fællesskab kommer vi omkring de forskellige sanser og undersøger, hvordan og hvornår de kommer i brug og hvordan, de kan være koblede.

På tur i skoven, gennem lege og små aktiviteter afprøver og udfordrer vi alle vores sanser sammen.  Med nysgerrighed undersøger vi, hvad der sker, når vi fx tager synssansen væk og skal finde vej i ukendt terræn. Vi udfordrer balancen, hukommelsen og udvider vores begrebsverden. Hvordan bruger dyr som humlebier, myrer, flagermus eller ræv mon deres sanser?

Vi kan være heldige at finde spiselige planter – eller en myre – og taler om, hvordan mennesker har undersøgt deres nære verden for at overleve.

Praktisk info

 Målgruppe: 0.-3. klasse
Årstid: Hele året
Fag: Natur & teknologi og Dansk
Pris:  Gratis UdoglærSyddjurs-tilbud til skoler i Syddjurs Kommune.

Grupper fra andre kommuner: Kontakt os for pris.

Bål og båltænding

Mennesket har kunnet kontrollere ilden i mange mange år. Men hvilken betydning har ilden haft igennem tiden og har det betydet noget for menneskets udvikling? Og hvordan laver man egentlig det bedste bål?

Vi starter forløbet med at samles omkring bålet og derudfra have en snak om bålets betydning historisk, for menneskets evolution og hvad vi egentlig bruger ild til i dagens Danmark. Vi kommer også ind på forskellige båltyper, hvad de er gode til og hvilket træ der har den bedste brændværdi.

Bagefter skal eleverne i små grupper selv tænde bål. De skal flække brænde, lave spåner, finde optænding og få ild. Hvis de har mod på en udfordring, kan de teste, om de kan få ild med et tændstål, og ellers bruger vi tændstikker.

Når der er ild skal der hentes vand og vi skal se, hvor hurtigt vi kan få vand til at koge. Og hvad sker der egentlig hvis vi glemmer at passe bålet??

Gennem små aktiviteter introduceres centrale elementer af fotosyntesen og forbrænding.

 

Praktisk info

Målgruppe: 0.– 3. klasse
Årstid: Hele året
Fag: Natur & teknologi
Pris: Gratis UdoglærSyddjurs-tilbud til skoler i Syddjurs Kommune.

Grupper fra andre kommuner: Kontakt os for pris.

 

På jagt efter dyrespor

Dyrespor er mere og andet end fodspor. Det er også kogler der er spist af, gylp, fjer, lorte, huller i jorden eller smådyr.

På dette forløb starter vi med at kigge på skovens dyr i udstoppet form samt snakker om, hvilke spor man kan være heldige at finde efter dem ude i skoven. Hvorfor er nogle dyr svære at få øje på?

Bagefter skal vi på jagt efter spor i skoven. Vi går i samlet flok og leder efter egernets kogleværksted, uglens gylp og ser efter om ræven er hjemme i hulen.

Efter vi har kigget på, samlet eller på anden måde dokumenteret alle spor, går vi tilbage til de udstoppede dyr og ser, hvor mange af dem, vi har fundet spor efter. Vi samler op sammen og taler om byttedyr, rovdyr og vigtigheden levesteder.

Har vi været så heldige at finde uglegylp, kigger vi i det for at undersøge, hvad uglen mon har spist.

Forløbet kan bruges i forbindelse med emnet skovens dyr eller som en oplevelsestur.

I perioden medio november til medio december er der for 0. og 1. klasse er der et særligt tilbud om Nissens naturhistorie. Her er der særligt fokus på levevis tilpasninger og sameksistens med skovens dyr. Der er tændt op i Skovlavvuen og særlige nisse-genstande at se og høre om, før vi går på sporjagt. 

 

Praktisk info

Målgruppe: 0.– 3. klasse
Årstid: Hele året
Fag: Natur & teknologi
Pris: Gratis UdoglærSyddjurs-tilbud til skoler i Syddjurs Kommune.

Grupper fra andre kommuner: Kontakt os for pris.

Livet på det lave vand

Det lave vand langs kysterne er levested for dyr med forskellig levevis og tilpasninger. Især hvor der er sten, vokser ålegræs eller er tang er gode levesteder. Vi tager waders og redningsveste på og går på opdagelse med vandkikket, ketcher og rejehov.

Det vi fanger, samler vi i medbragte akvarier og kigger nærmere på de forskellige former for liv og deres kendetegn. Sammen sorterer vi dyr og tang ved hjælp af bestemmelsesduge og håndbøger. Vi taler om gæller, måder at bevæge sig eller holde sig fast på, føde og forsvar. Måske åbner vi en blåmusling eller går tæt på søstjernens sugefødder med lup.

Undervejs sikrer små lege eller en særlig aktivitet fokus, nysgerrighed og begejstring for den mangfoldighed af liv.

Forløbet kan efter aftale have et særligt fokus inden for temaet havet. Måske skal der fokus på en bestemt gruppe, særlige tilpasninger eller mennesket & havet. Det tilpasser vi sammen, inden vi mødes.

Det er godt at have skiftetøj med, da man kan blive våd.

Praktisk info

Målgruppe: 0.– 3. klasse
Årstid: Maj – medio september
Fag: Natur & teknologi og Dansk
Pris: Gratis UdoglærSyddjurs-tilbud til skoler i Syddjurs Kommune.

Grupper fra andre kommuner: Kontakt os for pris.

Vild mad

Fællesskab og samarbejde er i fokus, når der laves vild mad over bål. Der skal indsamles urter, bær eller andre af årstidens råvarer i sankekurve, løses praktiske opgaver og arbejdes med ild og bål. Der er noget for alle og vigtige færdigheder sættes i spil.

Vi starter ved bålpladsen og taler om, hvordan mennesker har brugt naturen til indsamling af føde gennem tid. Hvad er vild mad, hvorfor at det sjovt selv at kunne samle mad i og fra naturen, og hvad er vigtigt at vide, når men sanker. 

I samlet flok tager vi kurvene med ud på sanketur, hvor der fortælles om urter og andre planter, som kan bruges i madlavningen. Dette er årstidsafhængigt

Derefter inddeles eleverne i grupper, som hver især får ansvar for en del af en lille smagsprøve, som vi spiser i fællesskab som afslutning.

Praktisk info

Målgruppe: 0.– 3. klasse
Årstid: April – september
Fag: Natur & teknologi og Dansk
Pris: Gratis UdoglærSyddjurs-tilbud til skoler i Syddjurs Kommune.  Der betales for råvarer.

Grupper fra andre kommuner: Kontakt os for pris.

Snitteri

At snitte med kniv har mange kvaliteter og er en enkel mulighed for at forme og skabe noget selv. Man kan fordybe sig og opnå nye færdigheder. At snitte styrker koncentration, koordination og fællesskab.

Efter en velkomst går vi en tur og finder det træ, vi skal bruge til at snitte i. Det kan måske være et lille træ, der skal fældes, og så gør vi det i fællesskab. Det kan også være, at vi skal bruge sjove snoede grene, som vi så går på jagt efter i skoven.

Når træet er i hus, samles vi omkring bålet og får introduktion til de basale grundregler i at snitte med kniv og hugge med økse.

I forløbet kan der snittes alt fra musikinstrumenter, gafler og knive til sjove figurer i frisk træ.

Vi tilpasser forløbet til aldersgruppen, årstiden og jeres ønsker. Alle får et produkt med hjem.

Praktisk info

Målgruppe: 0.– 3. klasse
Årstid: Hele året
Fag: Natur & teknologi og Håndværk & design  
Pris: Kontakt os for pris.

Vandhulsundersøgelse

Vi undersøger, hvad der gemmer sig under vandoverfladen og i bevoksningen rundt om vandhullet. Der er smådyr alle vegne, og mange af dem opdager vi aldrig, før vi leder efter dem.

Med udstyr og fangst grej ved vandhullet taler vi om, hvor dyrene lever, og hvordan vi bedst fanger dem.

Vi fordeler udstyr og finder i små grupper et godt sted at fiske fra. Vi bruger ketchere og sørger for at få mudderet vasket godt ud, inden fangsten kommer over i spandene.

Vi kigge nærmere på dyrene i hvide fotobakker og akvarier. Vi beskriver, hvordan de ser ud, og taler om hvilken dyregruppe de tilhører. Er det mon et insekt eller noget helt andet? Sammen forsøger vi at bestemme dyrene og ser på, om det er voksne eller ungdomsstadier og særlige tilpasninger.

Vi slutter af med en fælles gennemgang af, hvad vi har fanget og oplevet. Så skal dyrene selvfølgelig tilbage i vandhullet igen.

Tag gerne fotos af det I fanger til videre snak hjemme på skolen

Det er godt at have tøj efter vejret plus gummistøvler på. 

Praktisk info

Målgruppe: 0.– 3. klasse
Årstid: Maj – medio september
Fag: Natur & teknologi
PrisKontakt os for pris.

Lege i naturen

Det går jo som en leg. Sådan lyder en gammel talemåde. De fleste ting bliver sjovere, hvis vi leger os til dem.

Vi finder gode, gamle samarbejdslege frem fra gemmeren. Vi skal snakke sammen eller på anden måde kommunikere for at få legene til at fungere, og det er vigtigt at alle er med, for at det bliver sjovt.

Samarbejde, fællesskab og det at have det sjovt sammen er i højsædet, når vi rykker legen ud i naturen og lader vind og vejr være med til at bestemme tempoet og indholdet af forløbet. Er det koldt,rykker vi sammen eller sætter farten lidt op. Er det varmt, skal vi måske i stedet rykke ind i skovens skygge eller lave noget knap så actionpræget.

Vi tilpasser forløbet, hvis der er noget særligt klassen har brug for at arbejde med.

Det er vigtigt at eleverne har tøj med efter vejret, og som de kan bevæge sig i.

Praktisk info

Målgruppe: 0.-3.. klasse
Årstid: Hele året
Fag: Idræt og Dansk
Pris: Gratis UdoglærSyddjurs-tilbud til skoler i Syddjurs Kommune.  

Grupper fra andre kommuner: Kontakt os for pris.

På sporet af istiden

Det stejle og kuperede bakkelandskab i Mols Bjerge med vilde kløfter og skålformede dødishuller vidner om isens og vandets ufattelige kræfter.

Med udgangspunkt i området ved Basballe Shelterplads eller Karpenhøj Naturcenter går vi på opdagelse i istidens landskab.

Sammen skruer vi tiden tilbage og dykker ned i, hvad istider er med særlig fokus på sidste istid, Weichsel-istiden. Vi modellerer et istidslandskab og sætter begreber på. Gennem hele forløbet er der små aktiviteter og samarbejder der udfolder tid, særlige begivenheder, isens bevægelser, og hvordan forholdene har været for planter of dyr. Tænk, hvor ville det være fedt at møde en mammut!

Vi slutter dagen af i bålhytten eller naturcentrets skovlavvu og taler om de første mennesker, der indvandrede i hælene på rensdyrene, da isen forsvandt.

Praktisk fodtøj, påklædning efter vejret samt en madpakke & noget at drikke.

Praktisk info

Målgruppe: 0.- 3. klasse
Årstid: Hele året
Fag: Natur & teknologi og Historie
Pris: Gratis UdoglærSyddjurs-tilbud til skoler i Syddjurs Kommune.

Grupper fra andre kommuner: Kontakt os for pris.

Vil du høre mere om skoletjenesten?

På Karpenhøj og i naturen omkring er der uendeligt meget læring at hente, og derfor bliver det ved med at være spændende at have børnehaver, skoler og andre grupper på besøg.

Hvis det passer jer bedre, kommer vi gerne ud til jeres nære natur.